Bez glutenu, Jak to zrobić?, Wegańskie

Jak przygotować gniazda z czekolady?

30 marca 2017

 

Czekoladowe ptasie gniazda będą świetną dekoracją wszelkich wielkanocnych i wiosennych deserów. Do ich przygotowania nie potrzeba zbyt wielkich zdolności plastycznych – im bardziej chaotycznie i niezdarnie ułoży się czekolada, tym lepiej. Nie martwcie się też jeśli gdzieś po drodze połamią się Wam pojedyncze „gałązki” czekolady – możecie poprzyklejać je do gniazd syropem cukrowym. Pamiętajcie tylko, aby chronić je przed nadmiernym ciepłem i słońcem, w końcu to tylko czekolada i łatwo się rozpuszcza.

Czego potrzeba do przygotowania czekoladowych gniazd?

Ten przepis nie wymaga zbyt wielu produktów spożywczych. Będziecie jedynie potrzebować:

– 450 ml wody
– 1 szklanka cukru
– 200 g dobrej jakości gorzkiej czekolady

Przyda się też kilka miseczek, garnek do kąpieli wodnej, folia aluminiowa i termometr cukierniczy.

Jak przygotować czekoladowe gniazda?

W garnku wymieszaj wodę z cukrem i doprowadź całość do wrzenia. Tak otrzymany syrop przelej do miski, przykryj ją folią spożywczą i wstaw do zamrażarki na 2-3 godziny.

Po tym czasie wyjmij miskę z zamrażarki – syrop powinien być dobrze schłodzony, ale nie zamrożony. Jeśli powstały w nim jakieś niechciane kryształy lodu, zaczekaj, aż wszystkie się rozpuszczą.

W międzyczasie przygotuj luźne półkule folii aluminiowej. Ich rozmiar zależy wyłącznie od tego, jak duże gniazda chcesz uzyskać. Pamiętaj, aby nie zgniatać folii zbyt mocno. Im ciaśniej ugnieciesz folię, tym trudniej będzie ją później wydobyć z gniazd. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Czekoladę zetrzyj na tarce na drobnych oczkach i rozdziel ją na dwie miseczki (140 g i 60 g). Miseczkę z większą ilością czekolady zawieś nad garnkiem z delikatnie gotującą się wodą. Cały czas mieszając, podgrzewaj tak czekoladę aż prawie cała się rozpuści. Jej temperatura powinna teraz wynosić 46-48 stopni Celsjusza.

Zdejmij miseczkę z garnka i mieszaj czekoladę, aż powstanie całkiem gładka masa. Po trochu dodawaj do miseczki resztę startej czekolady, mieszając energicznie. Na koniec, czekolada powinna mieć temperaturę 31 stopni Celsjusza.

Przełóż czekoladę do rękawa cukierniczego, odetnij w nim końcówkę i wyciskaj czekoladę do zimnego syropu, po kilka cienkich pasków na raz, łącząc je niezbyt dokładnymi zygzakami. Od razu wyłów plecionki z czekolady widelcem i układaj je na półkulach z folii. Im dłużej pozostawisz czekoladę w syropie, tym będzie sztywniejsza i trudniej będzie nią operować.

Powtarzaj tę czynność, za każdym razem układając czekoladę po innym kątem, czasem owijając ją dookoła półkuli, czasem krzyżując ją z innymi plecionkami tak, aby przypominały ptasie gniazda.

Tak przygotowane gniazda odstaw na kilkanaście minut do zastygnięcia. Przed podaniem delikatnie wyciągnij folię z gniazd uważając, aby nie pokruszyć czekolady. Środek każdego gniazda wypełnij czekoladowymi jajeczkami lub innymi słodyczami, a następnie ułóż je na torcie lub innych deserach (na przykład takich musach).

Udanych wypieków i pysznych okruszków!

Zobacz także:

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość

x Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o nowych wpisach i wydarzeniach?
Marzy Ci się jeszcze więcej przepisów i porad, stworzonych specjalnie dla Ciebie?
Dołącz do grona Kruszynek już teraz!
[FM_form id="1"]