Bez glutenu, Musy i Kremy

Panna cotta z galaretką z wina musującego

7 lutego 2018

Czas przygotowania: 40 minut
Czas chłodzenia: 3-4 godziny
Porcje: 9 kieliszków po 100 ml

Mam wrażenie…

…że po wielu latach bycia kojarzonym tylko z Sylwestrem, wino musujące coraz częściej pojawia się w naszych kieliszkach przy znacznie mniej hucznych okazjach. Cały ten zwrot zawdzięczamy Prosecco, które jest o wiele bardziej osiągalne niż ten prawdziwy i jedyny w swoim rodzaju Szampan. Okazuje się, że możemy używać go także w deserach, tak jak w poniższym przepisie. Lekka kwaskowość winnej galaretki stanowi tu fantastyczną przeciwwagę dla nieco cięższej i słodkiej panna cotty.

Możecie oczywiście zmienić kolejność warstw. Nie ma to znaczenia, czy górną warstwę będzie stanowiła galaretka czy panna cotta. Wszystko zależy od Waszego widzimisię i od dekoracji, na które się zdecydujecie. A wybór jest spory – od jeżyn i złotych posypek, po płatki jadalnego złota.

Przygotowanie:

 1. Zacznij od przygotowania galaretki z wina musującego. Do małej miseczki wsyp żelatynę, zalej ją 2 łyżkami wina musującego i odstaw na kilka minut do napęcznienia.
 2. Wlej resztę wina do rondelka, dodaj cukier i podgrzewaj całość na małym gazie, aż cukier się rozpuści. Nie pozwól mu się zagotować!
 3. Zdejmij rondel z gazu i dodaj do wina napęczniałą żelatynę. Mieszaj płyn do czasu, aż cała żelatyna się rozpuści, a następnie odstaw wino do ostygnięcia. Kiedy płyn nieco przestygnie, rozlej go do kieliszków i wstaw do lodówki na 1-2 godziny, aby galaretka się ścięła. Na tym etapie możesz też dodać do galaretki świeże lub mrożone owoce, np. maliny lub jeżyny.
 4. Kiedy galaretki będą już ścięte, zajmij się przygotowaniem panna cotty. Żelatynę wsyp do miseczki, zalej ją 2 łyżkami wody i odstaw na kilka minut, aż żelatyna nieco napęcznieje.
 5. W rondelku wymieszaj śmietanę, ekstrakt z wanilii i cukier. Podgrzewaj płyn na małym gazie do momentu, aż śmietana zrobi się gorąca i zacznie parować. Uważaj tylko, aby jej nie zagotować.
 6. Zdejmij gorącą śmietanę z gazu i wmieszaj w nią żelatynę. Upewnij się, że wszystkie kryształki żelatyny rozpuściły się, a następnie odstaw płyn do ostygnięcia.
 7. Kiedy śmietana wróci do temperatury pokojowej, rozlej ją do kieliszków na warstwę galaretki i wstaw do lodówki na dodatkowe 1-2 godzin, aż panna cotta zastygnie. Zaraz przed podaniem udekoruj kieliszki owocami lub złotą posypką.

Pysznych okruszków!

Składniki

Galaretka

 • 10 g żelatyny
 • 500 ml wina musującego
 • 4 łyżeczki cukru

Panna Cotta

 • 10 g żelatyny
 • 400 ml śmietany 30%
 • 1 łyżeczka ekstraktu wanilii
 • 2 łyżki cukru

Zobacz także:

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość

x Chcesz jako pierwszy otrzymywać informacje o nowych wpisach i wydarzeniach?
Marzy Ci się jeszcze więcej przepisów i porad, stworzonych specjalnie dla Ciebie?
Dołącz do grona Kruszynek już teraz!
[FM_form id="1"]