Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia: 1 godzina
Porcje: 12 kieliszków po 50 ml
Kiedyś…
…podczas wizyty w jednej z moich ulubionych lodziarni, czekając grzecznie w kolejce, usłyszałam nagle od pani stojącej przede mną: „FUJ! SOLONY KARMEL?!”. Zupełnie jakby to była najobrzydliwsza rzecz na świecie… Uśmiechnęłam się tylko pod nosem, myśląc sobie, że nie wie, co traci – sól to w końcu najlepsza przyjaciółka karmelu! Po krótkiej dyskusji na temat sensu takiego wynalazku ze sprzedawczynią, pani dała się na szczęście namówić do spróbowania tego „nietypowego” połączenia smakowego. I wiecie co? Nie pożałowała tego.
Ten przepis dedykuję właśnie jej i wszystkim tym, którzy uważają, że dodawanie soli do deserów jest (co najmniej) dziwne. Nie jest. Dzięki niej karmel i czekolada smakują jeszcze intensywniej. Spróbujcie, zniszczy Wam to świat. W tym dobrym sensie, oczywiście.
Przygotowanie:
- Zanim zajmiesz się karmelem, wstaw na mały gaz śmietanę – niech powoli się grzeje (ale nie gotuje!). Do patelni (lub garnka) z grubym dnem dodaj cukier, wodę i sok z cytryny. Wstaw patelnię na średni gaz i pamiętaj, żeby od tego momentu nie mieszać karmelu – możesz jedynie potrząsać patelnią, jeśli uznasz, że koloryzuje się on nierównomiernie. Teraz pozostaje tylko bacznie czekać na moment, kiedy zacznie on brązowieć. W międzyczasie, aby karmel się nie krystalizował, pozbywaj się kryształków cukru z brzegów patelni przy użyciu mokrego pędzelka. Możesz powtarzać tę czynność za każdym razem, kiedy zauważysz tam jakieś zagubione, niesforne kryształki.
- Kiedy już karmel będzie miał bursztynowy kolor, natychmiast zmniejsz ogień pod patelnią na najmniejszy. Uważając na pryskający płyn, ostrożnie dodaj zagrzaną śmietanę i sól. Mieszaj całość aż do powstania jednolitej masy karmelowej. Jeśli karmel stwardnieje, podgrzewaj całość na małym gazie, cały czas mieszając. Gotową masę odstaw do wystygnięcia.
- Całkowicie ostudzoną masę dokładnie wymieszaj z żółtkiem, a następnie rozlej do dowolnych naczyń (szklanek lub kieliszków), zapełniając 1/3 ich pojemności. Tak przygotowany mus karmelowy wstaw do lodówki. W tym czasie zajmij się musem czekoladowym.
- Do rondelka dodaj śmietanę, wanilię i kostki czekolady. Wstaw całość na mały gaz i cały czas mieszaj składniki. Jak tylko cała czekolada się rozpuści, zdejmij garnek z ognia i odstaw masę do ostygnięcia.
- Kiedy już masa będzie miała temperaturę pokojową, dodaj do niej żółtka i dokładnie wymieszaj. Gotowy mus przełóż na wierzch musu karmelowego i wstaw do lodówki na około 1 godzinę.
- Teraz pozostały już do zrobienia tylko dekoracje z solonego karmelu. W tym celu, przygotuj dużą formę do pieczenia i wyściel ją papierem do pieczenia. Następnie przygotuj karmel, tak jak jest to opisane powyżej. Kiedy karmel osiągnie już pożądany kolor, ostrożnie wylej go na papier, rozsmaruj łyżką na cienka warstwę i posyp kryształkami soli. Karmel bardzo szybko zastygnie, więc postaraj się zrobić wszystko szybko i sprawnie. Po kilkunastu minutach połam karmel lub porozbijaj go tłuczkiem do mięsa na mniejsze kawałki. Użyj powstałych szkiełek do udekorowania naczyń z musem.
Pysznych okruszków!
Składniki
Mus karmelowy
- 250 ml śmietany 30% lub 36%
- 200 g cukru
- 1/4 szklanki zimnej wody
- 1/4 łyżeczki soku z cytryny
- duża szczypta soli
- 1 żółtko w temperaturze pokojowej
Mus czekoladowy
- 250 ml śmietany 30% lub 36%
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 200 g gorzkiej czekolady
- 2 żółtka w temperaturze pokojowej
Szkiełka z solonego karmelu
- 200 g cukru
- 1/4 szklanki zimnej wody
- 1/4 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżka kryształków soli morskiej
Brak komentarzy